top of page

Po všech stránkách skvěle napsaný text s nejvyššími literárními ambicemi

Osudy rodiny Matuszkových začínáme sledovat v roce 1894. Žijí v hornické kolonii, otec a syn pracují na šachtě, matka se stará o rodinu, do níž patří ještě ještě dvě dcery. Žijí od výplaty k výplatě, z ruky do úst, prostě přežívají. Barbora, která překročila čtyřicítku, je znovu těhotná. Že život není peříčko, se Barbora přesvědčí ve chvíli, kdy manžel i syn umírají při důlním neštěstí. Matuszkovy ženy se od té chvíle musí životem protloukat samy. Na Barboru padá veškerá zodpovědnost za tři dcery, pro které by si přála lepší budoucnost.

Román Šikmý kostel mapuje téměř třicet let života hornické rodiny. Zároveň vypovídá o nelehkém údělu lidí žijících na Karvinsku na přelomu 19. a 20. století a stává se tak významnou kronikou tohoto bohem zapomenutého kraje.

Spisovatelek na českém knižním trhu přibývá, ale jak vyplývá z reakcí čtenářů, pořád jich není dost. Je tedy jen dobře, že se po bok Aleny Mornštajnové, Kateřiny Tučkové nebo Hany Marie Körnerové přibývá další, autorka Šikmého kostela.

Autorka je výborná vypravěčka. Vdechla život hrdinům, kteří jsou díky jejímu vybroušenému projevu opravdu přesvědčiví. Pod drsnou slupkou se mnohdy skrývá srdce ze zlata, a i když se musí spoléhat především sami na sebe, dokážou držet při sobě a podat pomocnou ruku potřebnému.

Knih, které se zaměřují na ostravsko-karvinský kraj, je opravdu málo. Čtenářům se možná vybaví polozapomenutá jména jako Vojtěch Martínek a Anna Marie Tilschová, kteří se ve své tvorbě dotkli spíše ostravského regionu. Televizní diváci zcela jistě zaznamenali drama Dukla 61 režiséra Davida Ondříčka, v němž tvůrci zpracovali průběh a následky důlní havárie z roku 1961 na dole Dukla. A teď je tady Šikmý kostel, románová kronika vzdávající hold kraji, kde život byl vždycky o trochu těžší než jinde, i řemeslu z nejtěžších, havířině.

Autorka mnohotvářné téma uchopila s bravurou a citem, velkou dávkou empatie a především s pokorou. Nejsou to ovšem jen osudy lidí, na co autorka zaměřuje pozornost. Nastiňuje také historii slezského regionu a pohnuté události, které vypukly těsně po první světové válce. Čtenář s česko-polským konfliktem neobeznámený nebo se v něm neorientující má nyní díky Šikmému kostelu jedinečnou možnost poznat všechny aspekty krvavé občanské války, na kterou dějepisci bůhvíproč zapomněli. Autorka konflikt popisuje jasně a srozumitelně, aniž by protežovala jednu či druhou stranu.

Šikmý kostel by měl mít čestné místo v knihovně každého karvinského, orlovského nebo třeba stonavského patriota. Čtenářům z ostatních koutů republiky se díky knize nabízí možnost poznat minulost tohoto jedinečného kraje a snad i lépe pochopit náturu zdejších svérázných obyvatel.

 

Barbora Javorková,

recenzentka a knihovnice

bottom of page